آشنایی با TickIT

امروزه نرم افزار نیز مانند هر صنعت دیگری به صورت عمیق با موضوع استاندارد درگیر است. از انجا که تنوع حوزه عملکرد در زمینه نرم افزار بسیار زیاد است، ادامه حیات این صنعت نمی تواند بی نیاز از وجود استانداردهای منسجم و یک دست باشد.
با توجه به اینکه هر تولید کننده نرم افزاری یک روش تولید خاص خود اتخاذ می کند و در مراحل ساخت از متدولوژی های متفاوت استفاده می کند، نتیجه کار شرکت های مختلف به لحاظ روند کیفی و اجرایی شکل و شمایلی گوناگون خواهد داشت و این امر اصولا یکپارچگی در این بازار را فدای خود خواهد کرد، اینجاست که لزوم وجود استاندارد نرم افزار به وضوح حس می شود.
کارشناسان نرم افزار معتقدند که پشتیبانی قدرتمند محصولات و همچنین مستند سازی و تخمین کیفیت تنها با وجود یک استاندارد منظم مقدور است. به عنوان نمونه نرم افزاری که بدون توجه به استانداردهای کیفی و مدیریتی ساخته شده باشد امکان بازسازی ، اصلاح و در واقع پشتیبانی را از تولید کننده خواهد گرفت و در واقع دوباره نوشتن یک چنین نرم افزاری از بازسازی و عیب یابی آن راحت تر است. استاندارد، ملزومات واقعی یک سیستم به همراه ویژگی های آن را مشخص می کند و تحت این شرایط مجری طرح به راحتی می تواند اقدامات لازم جهت پیشبرد موفق طرح و رسیدن به یک نتیجه مطلوب را شناسایی کند و یک محصول قدرتمندتر و با پشتیبانی بهتر تولید کند. وقتی استاندارد صحیح وجود داشته باشد کار گروهی بیشتر معنا پیدا می کند. چرا که کارفرما با وجود یک چنین استانداردی به راحتی می تواند به نتیجه کار اطمینان بنمایید. هم اکنون استانداردهای جهانی زیادی مانند IEEE و ایزو وجود کیفیت و پشتیبانی مناسب در صنعت نرم افزار دنیا را تضمین می کنند.

در سال ۱۹۹۱ سازمان استاندارد انگلستان(BSI) جهت هدایت شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار تصمیم به تهیه طرحی گرفت تا بتواند سوالات زیر را پاسخ دهد:

  • کیفیت در فرایند تولید نرم‌افزار چیست؟
  • ‌چگونه می‌توان به آن دست یافت؟
  • ‌چگونه می‌توان آن‌را به طور مستمر بهبود داد؟

این‌پروژه منجر‌به تهیه راهنمایی (guideline) جهت پیاده‌سازی استانداردISO در شرکت‌های ‌تولیدکننده‌ نرم‌افزار شد که Tick‌IT guide نامیده می‌شود. این راهنما جهت پیاده‌سازی الزامات استاندارد ISO9001:2000، از استانداردهای مرتبط با تولید نرم‌افزار(ISO 12207,CMM) کمک گرفته است. در سال ۲۰۰۰ همزمان با انتشار نسخه ۲۰۰۰ از استاندارد ۹۰۰۱ ISO ،آخرین ویرایشTick‌IT، (ویرایش پنج) نیز منتشر شد.

Tick‌IT چه می‌گوید؟

Tick‌IT، کلیه فرایندهای مرتبط با تولید نرم‌افزار (اعم از مسائل مرتبط با مدیریت، نیروی انسانی، زیرساخت‌های موردنیاز، آموزش، قرارداد، تولید، خدمات پشتیبانی و …) را بررسی کرده و شرایط لازم جهت اطمینان از حصول کیفیت در اجرای هریک و تحت کنترل درآمدن آنها را بیان می‌کند.

پس از پیاده‌سازی استاندارد در سازمان و اجرای ممیزی داخلی، ممیزان مورد تایید موسسهIRCA فرایندهای سازمان را مورد بازبینی قرار می‌دهند و در صورت تایید، شرکت موفق به اخذ گواهینامه می‌شود. از زمان اخذ گواهینامه، شرکت در بازه‌های ۶ ماهه مورد بازرسی منظم قرار می‌گیرد و نتایج آنها در تمدید گواهینامه که در پایان سال سوم صورت می‌گیرد، موثر است.

الزامات استاندارد TickIT طی یک چهارساعت در روز پنجشنبه ۱۱ تیر ماه با حضور رئیس هیئت مدیره جناب آقای دکتر راد و مدیریت عامل شرکت سرکار خانم مهندس نجبایی و کلیه کارکنان شرکت توسط جناب آقای مهندس نوریان تشریح شد و پس از آن نیز جلسه‌ای تکمیلی با حضور مدیران واحدهای مختلف شرکت برگزار شد و از سمت مدیریت تاکید گردید که می‌بایست قدمهای اجرایی برای عملیاتی کردن استاندارد TickIT در شرکت برداشته شود.

برای مرور این الزامات استاندارد TickIT می‌توانید فایل مورد نظر را از مسیر زیر دریافت نمایید
الزامات استاندارد TickIT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *